E-FATURANIN SEVK İRSALİYESİ YERİNE KULLANILABİLECEKTİR!!

E-Fatura kapsamında olan bir mükellef, yine E-Fatura kapsamında olan bir mükellefe mal sattığında, bu malın sevki için kağıt ortamda sevk  irsaliyesi mi duzenleyecek, yoksa E-Fatura üzerine sevk irsaliyesidir ibaresi mi yazılacak?

 

Gelir İdari Başkanlığının E-Fatura Formunda sorulan soruya 29.12.2015 tarihinde aşağıda ki cevap verilmiştir.

E-fatura kullanıcıları mal satışında sevkiyat için kağıt ortamında irsaliye düzenleyebilirler buna engel bir durum yok faturayı da yasal süresinde e atura şeklinde düzenlemelidirler. Ancak 433 sıra numaralı VUK genel tebliğinde yer alan 15. madde hükmü gereği aşağıdaki şartları yerine getirerek e faturayı irsaliye yerine de kullanabilirler. "15- 397 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile Getirilen e-Fatura Uygulamasına Kayıtlı Mükellefler Arasında Yapılan Satışlar, e-Fatura Uygulamasına kayıtlı kullanıcılara düzenlenecek elektronik faturada, düzenleme tarihi  anında düzenleme zamanının da saat ve dakika olarak gösterilmesi halinde elektronik faturanın kâğıt çıktısı irsaliye yerine geçer. Söz konusu kâğıt çıktıya "İrsaliye yerine geçer." ifadesinin yazılması ve kâğıt çıktının satıcı veya yetkilisi tarafından imzalanması zorunludur. Ancak bu imkândan  yararlanabilmek için elektronik faturanın malın teslimi anında düzenlenmesi gerekir. Hizmet ifasına konu e-faturanın satış anında düzenlenmesi halinde, söz konusu kâğıt çıktının talep eden müşteriye verilmesi zorunludur."

 

 

forum.efatura.gov.tr
 

 


BU HABERİ SOSYAL MEDYA DA PAYLAŞ